ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
31.05.2017r. 09:57

Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP
Pan Profesor Władysław Mielczarski był uprzejmy napisać i opublikować na portalu CIRE tekst pt. "Opłacalność i niezależność - OZE", w którym przedstawił swoje poglądy na OZE i odniósł się do mojego wpisu blogowego przedrukowanego na CIRE pt. "Janusze polskiego biznesu kontra prosumenci".
30.05.2017r. 20:14

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
W energetyce należy odróżnić działania, które są opłacalne w warunkach rynkowych i takie, które opłacalne nie są, ale podejmuje się te działania z innych powodów np. politycznych zmierzających do zwiększenia niezależności energetycznej lub przekonań własnych, że energia słoneczna jest lepsza od innej, nawet kiedy jest znacznie droższa . Problem zaczyna się, kiedy miesza się ekonomię z innymi powodami decyzji, twierdząc, że dane działanie (inwestycja) jest opłacana pomimo widocznej nieopłacalności.
30.05.2017r. 05:46

Grzegorz Wiśniewski
Zbliża się rocznica uchwalenia nowelizacji ustawy o OZE, która m.in. zastąpiła system taryf gwarantowanych na energię z domowych mikroinstalacji OZE zupełnie nowym systemem wsparcia dla prosumentów. Warto przyjrzeć się komu obecne rozwiązania służą i czy na pewno prosumentom i uczciwym przedsiębiorcom.
"Odnawialny" Blog
29.05.2017r. 09:33

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Sycylijskie spotkanie G7 poza medialnym i modowym przeglądem kreacji Pierwszych dam różnych krajów, zaowocowało przewidywalnym pojawieniem się klimatycznego wsparcia dla osamotnionej pozycji Polski w negocjacjach klimatycznych.
10.05.2017r. 21:23

W drugiej połowie kwietnia na rynku terminowym energii elektrycznej utrzymywał się trend wzrostowy. Natomiast na rynku spot cena była zdecydowanie niższa w porównaniu z wyceną kwietnia na rynku forward w ostatnim dniu notowań. Druga połowa kwietnia to brak konkretnego trendu na terminowym rynku gazu. Podczas gdy na rynku spot ceny gazu rosły przez cały miesiąc, co miało związek z pogorszeniem się warunków pogodowych. Na rynku zielonych praw majątkowych odwrócił się trend spadkowy i cena kontraktów PMOZE_A wzrosły w ostatnim czasie nawet powyżej 43 PLN/MWh.
09.04.2017r. 21:00

Barbara Lebiedowska
"Rząd PiS dobija farmy wiatrowe", to tytuł artykułu Ireneusza Sudaka w Gazecie Wyborczej. [1] Treść artykułu to wyraźna manipulacja informacjami a to w tym przypadku w nadziei, że "głupi Polak wszystko kupi". A Polak już nie jest taki głupi i wszystkiego co GW serwuje nie kupuje.
09.04.2017r. 20:04

Aktualna sytuacja w energetyce wiatrowej jasno pokazuje, że "darmowa energia z wiatru" kosztuje i to całkiem drogo. Może nawet doprowadzić do bankructw w branży. Dzieje się tak dlatego, że ceny zielonych certyfikatów spadają, a początek miesiąca nie przyniósł odbicia na rynku. Ceny zielonych certyfikatów nadal tracą na wartości, a rząd słusznie nie podejmuje się interwencji na rynku.

05.04.2017r. 05:51

Grzegorz Wiśniewski
Przepisy wykonawcze wymagane ustawą o odnawialnych źródłach energii do ogłoszenia i przeprowadzenia w 2017 aukcji na dostawy energii z OZE przez kolejne lata są niemal gotowe. 24 marca w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Energii (ME) w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z OZE i okresu obowiązującego wytwórców (dla wszystkich 15-letni), którzy wygrają aukcje w 2017 roku. Na podpis premier Beaty Szydło czekają już tylko rozporządzenia Rady Ministrów (RM) w sprawie kolejności oraz maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z OZE do sprzedania w drodze ww. aukcji w 2017 roku (tzw. rozporządzenie "wolumenowe").
22.03.2017r. 21:40

Już za miesiąc, bo w dniu 23 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów na stanowisko Prezydenta V Republiki. Francuzi dokonają wyboru pomiędzy Maryną Le Pen (Front Narodowy), a Emmanuelem Macron (radykalnie lewicowa partia "W ruchu!"). Kandydat centroprawicy - Franciszek Fillon, po postawieniu mu zarzutów o fikcyjne zatrudnianie żony i dzieci we własnym biurze poselskim stracił szansę na elekcję.
17.03.2017r. 06:16

Michał Kaczerowski, prezes zarządu Ambiens
W dobie zniżkujących cen zielonych certyfikatów, niepewności interpretacyjnych podatku od nieruchomości inwestorzy wiatrowi weryfikują warunki współpracy z podwykonawcami oraz partnerami. To zrozumiałe. W konsekwencji tego rośnie waga ceny jako dominującego kryterium zakupowego. Rodzi to naturalne pytanie o ryzyka i niebezpieczeństwa ewentualnych zaniżeń standardów oraz jakości.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE