ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
05.09.2017r. 19:47

Początkowy scenariusz był prosty. Było tylko kwestią czasu, kiedy nowoczesne gospodarki porzucą "brudzące" elektrownie węglowe, a potem uniezależnią się całkowicie od paliw kopalnych. W tym procesie mogły wystąpić co prawda pewne opóźnienia, ale przezwyciężenie kłopotów z "dotarciem się" nowego systemu energetycznego też nie wydawało się trudne. Artykuł zamieszczony na portalu agencji Reuters na początku sierpnia 2017 r. [1] wskazuje jednak, że spalanie węgla prawdopodobnie pozostanie trzonem niemieckiego zaopatrzenia w energię jeszcze przez dziesięciolecia.
29.08.2017r. 21:43

Według analiz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, sporządzonych na podstawie danych URE, w II kwartale 2017 roku nadpodaż zielonych certyfikatów wzrosła o kolejną 1 TWh i na koniec czerwca osiągnęła poziom około 23 TWh.

PSEW
23.08.2017r. 23:53

Juliusz Dragan
Niestety niepromowany, nie doceniany i niewykorzystywany zgodnie z potrzebami i możliwościami, a te są ogromne. Wystarczy tylko brać przykład z istniejących już i często spłaconych inwestycji w energie z biomasy.
23.08.2017r. 13:23

W gospodarce rynkowej firma, na której produkcję nie ma popytu lub która jest niekonkurencyjna cenowo, bankrutuje. W Szkocji operatorzy farm wiatrowych zarabiają tym więcej, im więcej produkują energii elektrycznej, z którą nie ma co zrobić. W tym niewielkim kraju udało się zrealizować w pełni model biznesowy farmy wiatrowej, z którego elementami spotykamy się wszędzie na świecie. Na terytorium szkockim funkcjonuje obecnie około 750 farm wiatrowych, na których działa 3000 turbin wiatrowych. Maksymalna zdolność produkcyjna tej floty wiatraków wynosi 5,7 GW. To więcej niż szczytowe zapotrzebowanie całej Szkocji na energię elektryczną (5,5 GW). Mimo to powstają dalsze farmy wiatrowe - dlaczego tak się dzieje piszą brytyjscy analitycy.
22.08.2017r. 15:22

W związku z ukazywaniem się w mediach informacji przedstawiających niepełne lub nieprawdziwe dane o mechanizmie wsparcia energetyki ze źródeł odnawialnych opartym na systemie zielonych certyfikatów, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej przedstawia syntetyczną informację o systemie zielonych certyfikatów i historii rozwoju sektora OZE w Polsce uwzględniające najbardziej kluczowe aspekty. Jednocześnie deklarujemy wolę i chęć wymiany informacji i dyskusji o przyjętych założeniach i metodyce obliczeń.
PIGEOR
22.08.2017r. 08:26

Grzegorz Wiśniewski
W ślad za ogłoszeniem przez NFOŚiGW naboru wniosków do konkursu "Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych" (działanie POIŚ 1.1.1), obejmującego produkcję ciepła lub energii elektrycznej, a w tych ramach także tzw. klastrów, Ministerstwo Energii (ME) ogłosiło konkurs na certyfikację klastrów. Certyfikacja wg deklaracji ME (choć nie jest to wyraźnie napisane w regulaminie konkursu) ma służyć temu, aby klaster mógł otrzymać dofinansowanie w konkursie POIŚ. Wnioski można składać do końca września. To ważny konkurs dla OZE, być może największy w całym okresie obecnego programowania środków UE na ochronę klimatu, a jednocześnie budzi on pytania, na które nie można znaleźć prostych odpowiedzi w dokumentach konkursowych.
16.08.2017r. 10:02

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Nowelizacja ustawy o OZE podpisana, ale jeszcze w środę PAP donosił: Kurs akcji Energi spada w czwartek o godz. 15.20 o ok. 6 proc. do 12,25 zł, po spekulacjach medialnych dotyczących tego, że prezydent może zawetować ustawę o OZE - pisze prof. dr hab. inż. Władysława Mielczarskiego z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.
15.08.2017r. 10:27

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W energetyce mało rzeczy dzieje się natychmiast. Oczywiście pierwsze efekty można zobaczyć już następnego dnia po wdrożeniu nowej ustawy lub jakieś wielkiej decyzji inwestycyjnej. Ale końcowe efekty energetycznej układanki, wzajemne interakcje pomiędzy różnymi segmentami rynku i sam finalny efekt - jak zmieni się energetyka - to może zabrać nawet lata. Dziś zmieniana jest ustawa OZE - energetyka jak zawsze, powoli zacznie się dostosowywać.
03.08.2017r. 18:53

Pisaliśmy już wcześniej, że w latach 2015-2016 w zachodniej części USA "zasoby energii z wiatru" nagle zmniejszyły się, czyli wystąpił długookresowy spadek wietrzności, co odbiło się oczywiście na energetyce amerykańskiej [1].
03.08.2017r. 12:51

28 czerwca br. Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. W opinii Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych proponowane przez Ministerstwo zmiany mają szansę w dużym stopniu ustabilizować i polepszyć warunki, w jakich funkcjonują dziś wytwórcy energii z OZE. Szczególnie cieszą nas rozwiązania, z których będą mogli skorzystać wytwórcy w małych elektrowni wodnych.
Ewa Malicka, Prezeska Zarządu TRMEWcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE