ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
16.03.2017r. 06:15

W latach 2015-2016 w zachodniej części USA wystąpiło nieoczekiwane skurczenie się "zasobów wiatrowych", czyli długookresowy spadek wietrzności, co spowodowało perturbacje w biznesie wiatrakowym. Wystąpienie tego zjawiska, które ma oczywiste implikacje dla możliwości oparcia systemu energetycznego na zjawiskach pogodowych, nie zostało - z tego co wiemy - w ogóle odnotowane w Polsce.
15.03.2017r. 09:40

Grzegorz Wiśniewski
Ministerstwo Energii (ME) opublikowało i poddało konsultacjom społecznym ekspertyzę "Koncepcja funkcjonowania klastrów energii w Polsce". Ekspertyza, która powstała na zamówienie ME, w efekcie przetargu ogłoszonego 20 września ub. roku , kompleksowo obejmuje tematykę, która jest jednym z flagowych elementów zapowiadanej nowej polityki energetycznej. Konsultacje, wobec znaczenia przedmiotu ekspertyzy, to dobry pomysł, ale ile osób będzie w stanie przeczytać dokument liczący w sumie 343 strony (to więcej niż "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju").
IEO
07.03.2017r. 12:17

Eksperci innogy
W drugiej połowie lutego wysoki poziom generacji energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych przyczynił się do obniżki cen na rynkach spot nawet poniżej 130,0 PLN/MWh w dni robocze. Natomiast na rynku terminowym jednym z decydujących czynników kształtującym ceny były podejmowane na szczeblu europejskim decyzje mające wpływ na kształt rynku uprawnień do emisji CO2. Jeśli chodzi o gaz ziemny, to tak na rynku spot jak i terminowym, mieliśmy do czynienia ze spadkami. Również spadkowe sesje obserwowaliśmy na rynku zielonych praw majątkowych.
03.03.2017r. 18:33

Jak czytamy w portalu Gramwzielone, według radcy prawnego Michała Brzeszczaka kolejne gminy wydają decyzje, w których potwierdzają stanowisko właścicieli elektrowni wiatrowych, że w aktualnym stanie prawnym nie ma podstaw do zmiany zasad opodatkowania tych budowli.
01.03.2017r. 11:33

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Od wielu lat każdy rząd ucieka od odpowiedzi na proste pytanie: jaki jest polski pomysł na energetykę. Cały czas nie dorośliśmy do tego, aby stworzyć strategię energetyczną, która byłaby akceptowana przez wszystkie siły polityczne. Premierzy się zmieniają, a problemy wracają przecież co kilka lat coraz intensywniej.
17.02.2017r. 12:59

Grzegorz Wiśniewski
Minister Energii (ME) skierował na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt rozporządzenia rządu o maksymalnej ilości i wartości energii, która może być zakupiona na aukcjach OZE w 2017 roku. Sprawa jest o tyle ważna, że dotyczy wydatkowania 27 mld zł, w tym 20 mld zł na procesy spalania.
IEO
11.02.2017r. 08:07

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Brak energii z farm wiatrowych w Niemczech, czy kolejna awaria w elektrowni jądrowej powinna prowadzić do realistycznej polityki energetycznej.
10.02.2017r. 12:46

Zaledwie w cztery miesiące od utraty zasilania elektrycznego w prowincji Australia Południowa, spowodowanej przez wadliwe działanie farm wiatrowych1 , w lutym 2017 r. farmy wiatrowe w the prowincji znów zawiodły, dając tylko 2% mocy nominalnej, gdy wiatr zamarł w fali upału.
09.02.2017r. 17:18

W ostatnim czasie w polskich mediach branżowych ukazało się szereg analiz uznających niemiecki program transformacji energetycznej Energiewende za "częściowy sukces", "jeszcze nie zakończone przedsięwzięcie" itp. Czy to nie nazbyt optymistyczny obraz?
08.02.2017r. 14:31

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Do tej pory polityka energetyczna Polski i Niemiec była nie tylko wyraźne różna, ale tak naprawdę wręcz ortogonalna. Z jednej strony Niemcy i ich z "energiewende" i naciskiem na inwestycje w energetykę odnawialną i zmniejszanie emisji CO2 oraz komercyjnym traktowaniem Nordstream II jako zabezpieczenie bezpośredniego importu gazu z Rosji, z drugiej zaś Polska z koniecznością ratowania górnictwa węglowego i oparciem energetyki zawodowej o węgiel, a więc zawsze sprzeciwem wobec gwałtownej redukcji emisji CO2 oraz z obawami o strategiczne bezpieczeństwo dostaw gazu przy możliwości ominięcia polskich odcinków rurociągów tranzytowych. Oba kraje zawsze stały po przeciwnych stronach energetycznej barykady i widoczne to było zresztą w komentarzach tak politycznych jak i medialnych i eksperckich.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE