ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
06.11.2017r. 09:33

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Płacenie silniejszym zawsze było w modzie. Żaden rozwój historii i nowoczesnych społeczeństw nie zlikwidował naturalnego dążenia do uzyskiwania przewagi wojskowej i ekonomicznej i uzyskiwania różnego rodzaju danin płaconych zawsze przez tych słabszych lub bardziej nieuważnych. Płacenie obligatoryjnie jakby w zastępstwie za coś lub komuś za wykonanie wymaganych usług, zaczęło funkcjonować perfekcyjnie w czasach nowożytnych i w najprostszej postaci pozwalało na wykupienie się z obowiązkowego poboru do carskiej armii, a obecnie w każdym kraju zostało rozbudowane w nowoczesny system podatkowy lub też bizantyjski system rozliczeniowy energetyki w Unii Europejskiej.
18.10.2017r. 16:22

Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej
Morska energetyka wiatrowa jest obecnie najprężniej rozwijającą się branżą odnawialnych źródeł energii w Europie. Polski rynek tego sektora, choć wciąż bez realizowanych inwestycji, ma się dobrze i wiele wskazuje na to, że najbliższe lata przyniosą jego intensywny rozwój.
16.10.2017r. 06:13

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Mogłoby się wydawać, że żyjemy w wyjątkowych czasach, ale tak naprawdę nasze zachowania są dość łatwo przewidywalne. Szczególnie w zakresie wiary w nowe, super-zyskowne i technicznie innowacyjne przedsięwzięcia, co w powiązaniu z giełdowymi mechanizmami zbierania kapitału, cyklicznie powoduje powstawanie tzn. "baniek spekulacyjnych" a następnie ich efektownego pękania - podobnego zresztą do pękania mydlanych baniek jakie puszczają dzieci. Z naukowego punktu widzenia, mechanizm ekonomiczny tego zjawiska był podstawa prac Roberta Shillera (Nobel w 2013, ale za nieco inne prace) , ale o bańkach można łatwo poczytać sobie samemu i wyrobić własne zdanie na ich temat.
10.10.2017r. 11:44

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rządzący Wielką Brytanią konserwatyści mogą znowu polubić lądową energetykę wiatrową. Ich poprzedni premier David Cameron stwiedził, że wiatraków na lądzie już wystarczy, teraz jednak przedsatwiciele aktualnego rządu sygnalizują zmianę stanowiska w tej sprawie, mając na uwadze powstrzymanie wzrostu cen energii.
02.10.2017r. 09:20

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w jednym z koszyków w aukcjach, które na mocy ustawy o OZE organizuje Urząd Regulacji Energetyki, wpisano sprawiające problemy interpretacyjne kryterium minimalnego stopnia wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej.
02.10.2017r. 08:14

Grzegorz Wiśniewski
28-go września Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 3-cią w tym roku aukcję "migracyjną" z systemu zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego dla istniejących małych elektrowni na biomasę i na biogaz. Następnego dnia poinformował o odwołaniu kolejnych, już ogłoszonych, trzech kolejnych aukcji, m.in. dla nowych biogazowni rolniczych i dużych elektrowni na biomasę. Jako powód Urząd podał opublikowanie w dniu 29 września w Dzienniku Ustaw (co było całkowitym zaskoczenie dla większości uczestników rynku) rozporządzeń Rady Ministrów zmieniających poprzednie rozporządzenia w sprawie tegorocznych planów na aukcje. W zasadzie odwołano wszystkie tegoroczne aukcje, także te jeszcze nieogłoszone np. na energię z dużych elektrowni wiatrowych i systemów fotowoltaicznych.
15.09.2017r. 10:40

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w tym tygodniu Brytyjczycy ogłosili wyniki wielkiej aukcji dla OZE, w której potencjał rzędu 3,2 GW przypadł inwestorom planującym budowę morskich farm wiatrowych i którzy zaoferowali energię po rekordowo niskich cenach. Jeden z beneficjentów tej aukcji, duński koncern energetyczny Dong Energy, tłumaczy, dlaczego możliwe było zaoferowanie tak niskich cen za energię.
11.09.2017r. 22:44

W niemieckiej energetyce zwycięża gospodarka nakazowo-rozdzielcza, przypominająca realia NRD - uważa niemiecki publicysta.
11.09.2017r. 09:54

Grzegorz Wiśniewski
Zakończyło się Forum Ekonomiczne w Krynicy. Energetyka była jednym z ważniejszych tematów. Tradycją się stało że o energetyce na spotkaniu tej rangi rozmawiają przedstawiciele resortu energii i spółek energetycznych, narzekając zgodnie na UE i kreśląc plany inwestycyjne. Tym razem rząd i spółki skarbu państwa wysyłali sygnały o gotowości do zmian w obecnie prowadzonej polityce energetycznej.
11.09.2017r. 06:22

Przejście na system aukcji w Niemczech wiąże się z potężnymi zawirowaniami na "rynku" energetyki wiatrowej. Na przełomie roku mieliśmy gorączkę inwestycyjną, kiedy wydano więcej pozwoleń na budowę niż wynikało to z planów nawet lobby wiatrakowego, a teraz nastąpił gwałtowny spadek inwestycji w sektorze. W tej sytuacji branża domaga się od rządu oczywiście przywrócenia gwarancji dla jej wcześniejszej rentowności. Widać więc, że energetyka wiatrowa funkcjonuje dalej jako polityczno-biurokratyczny twór, który żyje wyłącznie dzięki daninie pochodzącej z kieszeni niemieckiego podatnika i konsumenta energii. Branża nie jest w stanie zarobić na siebie.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE