ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
15.08.2017r. 10:27

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W energetyce mało rzeczy dzieje się natychmiast. Oczywiście pierwsze efekty można zobaczyć już następnego dnia po wdrożeniu nowej ustawy lub jakieś wielkiej decyzji inwestycyjnej. Ale końcowe efekty energetycznej układanki, wzajemne interakcje pomiędzy różnymi segmentami rynku i sam finalny efekt - jak zmieni się energetyka - to może zabrać nawet lata. Dziś zmieniana jest ustawa OZE - energetyka jak zawsze, powoli zacznie się dostosowywać.
03.08.2017r. 18:53

Pisaliśmy już wcześniej, że w latach 2015-2016 w zachodniej części USA "zasoby energii z wiatru" nagle zmniejszyły się, czyli wystąpił długookresowy spadek wietrzności, co odbiło się oczywiście na energetyce amerykańskiej [1].
03.08.2017r. 12:51

28 czerwca br. Ministerstwo Energii przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. W opinii Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych proponowane przez Ministerstwo zmiany mają szansę w dużym stopniu ustabilizować i polepszyć warunki, w jakich funkcjonują dziś wytwórcy energii z OZE. Szczególnie cieszą nas rozwiązania, z których będą mogli skorzystać wytwórcy w małych elektrowni wodnych.
Ewa Malicka, Prezeska Zarządu TRMEW
31.07.2017r. 11:41

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Ministerstwo Energii planuje podnieść obowiązek zakupu zielonych certyfikatów dla sprzedawców energii z 16 do 18 proc. Nie poprawi to rynku zielonych certyfikatów, a odbiorców i gospodarkę obciąży dodatkowymi kosztami na sumę około 1,4 mld zł rocznie - pisze w komentarzu dla portalu BiznesAlert.pl prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.
28.07.2017r. 15:18

Grzegorz Wiśniewski
W trybie ekspresowym przemknęła przez parlament trzecia już poselska nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (uOZE). Wpisuje się ona w już 6-letnie kalendarium prac nad projektem i ustawą, które zasadniczo jest historią psucia prawa i chaotycznych prób jego "naprawiania".
26.07.2017r. 10:12

Eksperci innogy
W ciągu ostatnich dwóch tygodni na rynku energii elektrycznej utrzymywał się bezpieczny poziom nadwyżki mocy wytwórczych, do czego przyczyniła się łagodna pogoda, a dobowa zmienność cen uwarunkowana jest głównie generacją z wiatru. Natomiast na terminowym rynku gazu mogliśmy zauważyć niewielkie wzrosty cen, a na rynku spot umiarkowana pogoda nie wpływała na znaczące zmiany ceny. Na rynku spot praw majątkowych - PMOZE_A - od początku lipca trwa trend wzrostowy.
26.07.2017r. 06:10

Na portalu znanej organizacji branżowej VGB PowerTech e.V., międzynarodowego stowarzyszenia technicznego na rzecz produkcji i magazynowania energii i ciepła w Niemczech, opublikowane zostało opracowanie na temat funkcjonowania energetyki wiatrowej w Niemczech i w Europie. Wyniki opublikowanych badań są druzgocące dla zwolenników energetyki wiatrowej.
24.07.2017r. 05:01

W ostatnich dniach pojawiły się dwie kolejne inicjatywy legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy o OZE. Pierwsza z nich to duża nowelizacja ustawy o OZE i ustawy odległościowej autorstwa Ministerstwa Energii, której projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Druga natomiast dotyczy "małej" nowelizacji zgłoszonej z inicjatywy poselskiej w sprawie systemu zielonych certyfikatów i opłaty zastępczej. W mediach branżowych trwa dyskusja nt. "małej" nowelizacji, która pojawiła się dosyć niespodziewanie a jej procedowanie odbyło się w ekspresowym tempie.
21.07.2017r. 13:40

Stan Australia Południowa zwany jest w Australii stolicą energetyki wiatrowej. Według prognoz, w przyszłym miesiącu odbiorcy energii w tym stanie będą płacić najwyższe ceny na świecie za pobierany prąd. Dotychczas pierwsze miejsce w tym rankingu zajmowała Dania, czyli kolebka gigantycznych wiatraków w Europie.
18.07.2017r. 15:35

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Z Niemcami, historycznie zawsze było nam jakoś nie po drodze i właściwie wszystko po dwóch stronach granicy robione jest nieco inaczej. Krótkie chwile ocieplenia i wspólnych interesów, wcześniej czy później, przeplatane są długimi okresami problemów albo też sytuacjami, gdzie jak już coś pasuje, to znajdzie się jakiś głęboko dzielący nas problem.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE