ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
09.01.2017r. 07:56

Grzegorz Wiśniewski
Pierwsza aukcja na wsparcie odnawialnych źródeł energii została rozstrzygnięta. Jej zewnętrzne skutki nie są ani przejrzyste, ani imponujące, ani zachęcające. Otwarto procedurę kontraktowania jedynie na 38 proc. wolumenu energii ustalonego i tak na wręcz symbolicznym poziomie w poprzednim rozporządzeniu Rady Ministrów i - także z uwagi na odliczoną, wcześniej udzieloną pomoc publiczną - wydano zaledwie 29 proc. ustalonego budżetu.
03.01.2017r. 17:15

Christian Schnell, Instytut Jagielloński
Testowe, to chyba najlepsze określenie dla przeprowadzonych z końcem ubiegłego roku aukcji na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach OZE. Pomimo wielu zapewnień i obietnic, pierwsza w historii polskiego sektora odnawialnej energii elektrycznej aukcja na sprzedaż energii nie odbyła się zgodnie z planem. Jak powszechnie wiadomo, niedługo po rozpoczęciu poszczególnych sesji aukcji pojawiły się pierwsze problemy techniczne z dostępem do internetowej platformy, za pośrednictwem której można było składać oferty na sprzedaż energii. Pomimo upływu czasu problemu nie rozwiązano, a wytwórcom udało się złożyć zaledwie część przewidzianych ofert. Zatem powstaje pytanie, czego należy się spodziewać w takim przypadku?
03.01.2017r. 17:13

Regulamin aukcji przewiduje, że o ile na 90 minut przed końcem aukcji Internetowa Platforma Aukcyjna (IPA) nie jest dostępna Prezes URE może (ale nie musi) unieważnić aukcję. Z posiadanych przez nas informacji od podmiotów biorących udział w aukcji wynika, że taka sytuacja zaistniała, ale oczywiście tylko URE dysponuje szczegółowymi danymi pokazującymi działanie IPA. Mamy nadzieje, że te informacje zostaną upublicznione, aby przeciąć jakiekolwiek spekulacje lub niejasności.
Wojciech Cetnarski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
03.01.2017r. 17:11

- W energetyce zbliża się wielka rewolucja. Przez następne 5, 10 czy 30 lat będziemy świadkami swoistego przewrotu kopernikańskiego w tej branży - stwierdził w rozmowie z magazynem Teraz Polska Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
30.12.2016r. 20:51

Grzegorz Wiśniewski
2016 rok to czas paradoksów i swoistej rewolucji w energetyce realizowanej w niecodziennym stylu, znanym z wojny domowej w Wandei '1793, opisanej przez Pawła Jasienicę w "Rozważaniach o wojnie domowej".
28.12.2016r. 10:31

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Energetyka jest sportem długodystansowym, a tu trudno osiągnąć sukces gnając cały czas pełną parą. Dość dobre lekcje można pobrać od biegaczy na dystansie 10 km, gdzie przy zapytaniu o taktykę na forach często pojawia się żartobliwe "zacznij szybko, skończysz jeszcze szybciej". Zbytnia euforia i gnanie do przodu powoduje szybkie zakwaszenie organizmu przez co często, już na pierwszym kilometrze taki biegacz schodzi z bieżni czy trasy. Kluczem jest prawidłowe rozłożenie sił i wyznaczenie celu długofalowego - dobiec do mety i zwyciężyć.
19.12.2016r. 20:03

Michał Bacia, Hi Energy People
Większość instalacji fotowoltaicznych, które będą działać w 2020 roku w Polsce, nie zostało jeszcze zbudowanych. Firmy, które w tej chwili są liderami na rynku mogą nie być liderami za 4 lata.
19.12.2016r. 08:30

Grzegorz Wiśniewski
Najnowsze dane statystyczne o polskich postępach w zakresie wzrostu udziału energii z OZE w zużyciu energii na koniec 2015 roku, przedstawione przez GUS, są okazją do weryfikacji
IEO
01.12.2016r. 17:30

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. NCBJ
Jak donosi "Der Spiegel", w ramach przygotowań do nadchodzących wyborów, niemiecka partia Chrześcijańsko-Demokratyczna CDU przygotowała projekt polityki energetycznej Niemiec w którym przewidziano szybkie zakończenie subsydiów płaconych dla deweloperów wiatraków, paneli słonecznych i elektrowni biogazowych1 . W przyszłości instalacje OZE musiałyby "stać na własnych nogach" stwierdza dokument opracowany przez Komitet Federalny do spraw Finansów, Gospodarki i Energii, widziany przez magazyn "Der Spiegel".
18.11.2016r. 13:36

Portal stopwiatrakom.eu poświęca dużo uwagi naszym zachodnim sąsiadom i sprawom polityki klimatycznej, gdyż obie te sprawy są ściśle powiązane z energetyką wiatrową. Sytuacja polityczna i gospodarcza w Niemczech ma bowiem bezpośredni wpływ na to, co dzieje się w Polsce. Odwrotny mechanizm niestety nie działa i pokazuje na daleko idące uzależnienie Polski od sytuacji na niemieckiej scenie politycznej.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE