ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
11.09.2017r. 22:44

W niemieckiej energetyce zwycięża gospodarka nakazowo-rozdzielcza, przypominająca realia NRD - uważa niemiecki publicysta.
11.09.2017r. 09:54

Grzegorz Wiśniewski
Zakończyło się Forum Ekonomiczne w Krynicy. Energetyka była jednym z ważniejszych tematów. Tradycją się stało że o energetyce na spotkaniu tej rangi rozmawiają przedstawiciele resortu energii i spółek energetycznych, narzekając zgodnie na UE i kreśląc plany inwestycyjne. Tym razem rząd i spółki skarbu państwa wysyłali sygnały o gotowości do zmian w obecnie prowadzonej polityce energetycznej.
11.09.2017r. 06:22

Przejście na system aukcji w Niemczech wiąże się z potężnymi zawirowaniami na "rynku" energetyki wiatrowej. Na przełomie roku mieliśmy gorączkę inwestycyjną, kiedy wydano więcej pozwoleń na budowę niż wynikało to z planów nawet lobby wiatrakowego, a teraz nastąpił gwałtowny spadek inwestycji w sektorze. W tej sytuacji branża domaga się od rządu oczywiście przywrócenia gwarancji dla jej wcześniejszej rentowności. Widać więc, że energetyka wiatrowa funkcjonuje dalej jako polityczno-biurokratyczny twór, który żyje wyłącznie dzięki daninie pochodzącej z kieszeni niemieckiego podatnika i konsumenta energii. Branża nie jest w stanie zarobić na siebie.
05.09.2017r. 19:47

Początkowy scenariusz był prosty. Było tylko kwestią czasu, kiedy nowoczesne gospodarki porzucą "brudzące" elektrownie węglowe, a potem uniezależnią się całkowicie od paliw kopalnych. W tym procesie mogły wystąpić co prawda pewne opóźnienia, ale przezwyciężenie kłopotów z "dotarciem się" nowego systemu energetycznego też nie wydawało się trudne. Artykuł zamieszczony na portalu agencji Reuters na początku sierpnia 2017 r. [1] wskazuje jednak, że spalanie węgla prawdopodobnie pozostanie trzonem niemieckiego zaopatrzenia w energię jeszcze przez dziesięciolecia.
29.08.2017r. 21:43

Według analiz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, sporządzonych na podstawie danych URE, w II kwartale 2017 roku nadpodaż zielonych certyfikatów wzrosła o kolejną 1 TWh i na koniec czerwca osiągnęła poziom około 23 TWh.

PSEW
23.08.2017r. 23:53

Juliusz Dragan
Niestety niepromowany, nie doceniany i niewykorzystywany zgodnie z potrzebami i możliwościami, a te są ogromne. Wystarczy tylko brać przykład z istniejących już i często spłaconych inwestycji w energie z biomasy.
23.08.2017r. 13:23

W gospodarce rynkowej firma, na której produkcję nie ma popytu lub która jest niekonkurencyjna cenowo, bankrutuje. W Szkocji operatorzy farm wiatrowych zarabiają tym więcej, im więcej produkują energii elektrycznej, z którą nie ma co zrobić. W tym niewielkim kraju udało się zrealizować w pełni model biznesowy farmy wiatrowej, z którego elementami spotykamy się wszędzie na świecie. Na terytorium szkockim funkcjonuje obecnie około 750 farm wiatrowych, na których działa 3000 turbin wiatrowych. Maksymalna zdolność produkcyjna tej floty wiatraków wynosi 5,7 GW. To więcej niż szczytowe zapotrzebowanie całej Szkocji na energię elektryczną (5,5 GW). Mimo to powstają dalsze farmy wiatrowe - dlaczego tak się dzieje piszą brytyjscy analitycy.
22.08.2017r. 15:22

W związku z ukazywaniem się w mediach informacji przedstawiających niepełne lub nieprawdziwe dane o mechanizmie wsparcia energetyki ze źródeł odnawialnych opartym na systemie zielonych certyfikatów, Polska Izba Gospodarcza Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej przedstawia syntetyczną informację o systemie zielonych certyfikatów i historii rozwoju sektora OZE w Polsce uwzględniające najbardziej kluczowe aspekty. Jednocześnie deklarujemy wolę i chęć wymiany informacji i dyskusji o przyjętych założeniach i metodyce obliczeń.
PIGEOR
22.08.2017r. 08:26

Grzegorz Wiśniewski
W ślad za ogłoszeniem przez NFOŚiGW naboru wniosków do konkursu "Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych" (działanie POIŚ 1.1.1), obejmującego produkcję ciepła lub energii elektrycznej, a w tych ramach także tzw. klastrów, Ministerstwo Energii (ME) ogłosiło konkurs na certyfikację klastrów. Certyfikacja wg deklaracji ME (choć nie jest to wyraźnie napisane w regulaminie konkursu) ma służyć temu, aby klaster mógł otrzymać dofinansowanie w konkursie POIŚ. Wnioski można składać do końca września. To ważny konkurs dla OZE, być może największy w całym okresie obecnego programowania środków UE na ochronę klimatu, a jednocześnie budzi on pytania, na które nie można znaleźć prostych odpowiedzi w dokumentach konkursowych.
16.08.2017r. 10:02

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Nowelizacja ustawy o OZE podpisana, ale jeszcze w środę PAP donosił: Kurs akcji Energi spada w czwartek o godz. 15.20 o ok. 6 proc. do 12,25 zł, po spekulacjach medialnych dotyczących tego, że prezydent może zawetować ustawę o OZE - pisze prof. dr hab. inż. Władysława Mielczarskiego z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE