ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

KOMENTARZE
10.05.2017r. 21:23

W drugiej połowie kwietnia na rynku terminowym energii elektrycznej utrzymywał się trend wzrostowy. Natomiast na rynku spot cena była zdecydowanie niższa w porównaniu z wyceną kwietnia na rynku forward w ostatnim dniu notowań. Druga połowa kwietnia to brak konkretnego trendu na terminowym rynku gazu. Podczas gdy na rynku spot ceny gazu rosły przez cały miesiąc, co miało związek z pogorszeniem się warunków pogodowych. Na rynku zielonych praw majątkowych odwrócił się trend spadkowy i cena kontraktów PMOZE_A wzrosły w ostatnim czasie nawet powyżej 43 PLN/MWh.
09.04.2017r. 21:00

Barbara Lebiedowska
"Rząd PiS dobija farmy wiatrowe", to tytuł artykułu Ireneusza Sudaka w Gazecie Wyborczej. [1] Treść artykułu to wyraźna manipulacja informacjami a to w tym przypadku w nadziei, że "głupi Polak wszystko kupi". A Polak już nie jest taki głupi i wszystkiego co GW serwuje nie kupuje.
09.04.2017r. 20:04

Aktualna sytuacja w energetyce wiatrowej jasno pokazuje, że "darmowa energia z wiatru" kosztuje i to całkiem drogo. Może nawet doprowadzić do bankructw w branży. Dzieje się tak dlatego, że ceny zielonych certyfikatów spadają, a początek miesiąca nie przyniósł odbicia na rynku. Ceny zielonych certyfikatów nadal tracą na wartości, a rząd słusznie nie podejmuje się interwencji na rynku.

05.04.2017r. 05:51

Grzegorz Wiśniewski
Przepisy wykonawcze wymagane ustawą o odnawialnych źródłach energii do ogłoszenia i przeprowadzenia w 2017 aukcji na dostawy energii z OZE przez kolejne lata są niemal gotowe. 24 marca w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Energii (ME) w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z OZE i okresu obowiązującego wytwórców (dla wszystkich 15-letni), którzy wygrają aukcje w 2017 roku. Na podpis premier Beaty Szydło czekają już tylko rozporządzenia Rady Ministrów (RM) w sprawie kolejności oraz maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z OZE do sprzedania w drodze ww. aukcji w 2017 roku (tzw. rozporządzenie "wolumenowe").
22.03.2017r. 21:40

Już za miesiąc, bo w dniu 23 kwietnia 2017 r. odbędzie się pierwsza tura wyborów na stanowisko Prezydenta V Republiki. Francuzi dokonają wyboru pomiędzy Maryną Le Pen (Front Narodowy), a Emmanuelem Macron (radykalnie lewicowa partia "W ruchu!"). Kandydat centroprawicy - Franciszek Fillon, po postawieniu mu zarzutów o fikcyjne zatrudnianie żony i dzieci we własnym biurze poselskim stracił szansę na elekcję.
17.03.2017r. 06:16

Michał Kaczerowski, prezes zarządu Ambiens
W dobie zniżkujących cen zielonych certyfikatów, niepewności interpretacyjnych podatku od nieruchomości inwestorzy wiatrowi weryfikują warunki współpracy z podwykonawcami oraz partnerami. To zrozumiałe. W konsekwencji tego rośnie waga ceny jako dominującego kryterium zakupowego. Rodzi to naturalne pytanie o ryzyka i niebezpieczeństwa ewentualnych zaniżeń standardów oraz jakości.
16.03.2017r. 06:15

W latach 2015-2016 w zachodniej części USA wystąpiło nieoczekiwane skurczenie się "zasobów wiatrowych", czyli długookresowy spadek wietrzności, co spowodowało perturbacje w biznesie wiatrakowym. Wystąpienie tego zjawiska, które ma oczywiste implikacje dla możliwości oparcia systemu energetycznego na zjawiskach pogodowych, nie zostało - z tego co wiemy - w ogóle odnotowane w Polsce.
15.03.2017r. 09:40

Grzegorz Wiśniewski
Ministerstwo Energii (ME) opublikowało i poddało konsultacjom społecznym ekspertyzę "Koncepcja funkcjonowania klastrów energii w Polsce". Ekspertyza, która powstała na zamówienie ME, w efekcie przetargu ogłoszonego 20 września ub. roku , kompleksowo obejmuje tematykę, która jest jednym z flagowych elementów zapowiadanej nowej polityki energetycznej. Konsultacje, wobec znaczenia przedmiotu ekspertyzy, to dobry pomysł, ale ile osób będzie w stanie przeczytać dokument liczący w sumie 343 strony (to więcej niż "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju").
IEO
07.03.2017r. 12:17

Eksperci innogy
W drugiej połowie lutego wysoki poziom generacji energii elektrycznej ze źródeł wiatrowych przyczynił się do obniżki cen na rynkach spot nawet poniżej 130,0 PLN/MWh w dni robocze. Natomiast na rynku terminowym jednym z decydujących czynników kształtującym ceny były podejmowane na szczeblu europejskim decyzje mające wpływ na kształt rynku uprawnień do emisji CO2. Jeśli chodzi o gaz ziemny, to tak na rynku spot jak i terminowym, mieliśmy do czynienia ze spadkami. Również spadkowe sesje obserwowaliśmy na rynku zielonych praw majątkowych.
03.03.2017r. 18:33

Jak czytamy w portalu Gramwzielone, według radcy prawnego Michała Brzeszczaka kolejne gminy wydają decyzje, w których potwierdzają stanowisko właścicieli elektrowni wiatrowych, że w aktualnym stanie prawnym nie ma podstaw do zmiany zasad opodatkowania tych budowli.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE