ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kilku kandydatów do współpracy z Polenergią przy farmach offshore
14.07.2017r. 05:09

Polenergia prowadzi już negocjacje z kilkoma firmami, spośród których będzie chciała wyłonić partnera do inwestycji w farmy wiatrowe na morzu - informują "Puls Biznesu i "Rzeczpospolita".
Decyzja w sprawie wyboru partnera powinna być podjęta pod koniec roku. Polenergia chce pozyskać partnera, który wniesie przede wszystkim know-how i doświadczenie w nieistniejącej jeszcze w Polsce branży.

Według "Pulsu Biznesu", Polenergia prowadzi już negocjacje z 6-7 firmami, dwa źródła potwierdziły dziennikowi, że wśród podmiotów zainteresowanych współpracą z polską spółką jest Statoil, Vattenfall, Dong i Innogy. Z kolei "Rz" wśród firm, z którymi rozmawia Polenergia wymienia jeszcze CEZ, ale według uzyskanych przez nią informacji Czesi ze względu na brak niezbędnego know-how są na "liście rezerwowej", a wśród najpoważniejszych kandydatów źródło dziennika wymienia Dong i Statoil .

Według "PB" możliwe jest wiele form współpracy Polenergii z przyszłym partnerem, w tym objęcie przez inwestora pakietu mniejszościowego lub sprzedaż całości projektu.
"Puls Biznesu" przypomina, że najbardziej zaawansowanym projektem offshore Polenergii jest Bałtyk III o mocy 600 MW. Farma ma zacząć funkcjonować na początku 2022 r., a decyzję środowiskową projekt uzyskał latem ubiegłego roku. Bliźniaczy Bałtyk II, również o mocy 600 MW, ma zacząć pracę od 2026 r. Ten projekt także ma już decyzję środowiskową. W pierwszej fazie farmy mają produkować 1,2 GWh energii rocznie. Z informacji gazety wynika, że w rozmowach z potencjalnymi partnerami Polenergia wycenia Bałtyk III na 1,2 mld EUR.

Obydwie gazety wskazują też na aspekt wsparcia inwestycji przez Państwo. "Puls Biznesu" przypomina, że rząd deklaruje poparcie dla energetyki morskiej i planuje ogłosić aukcję na zakup energii z farm offshore. Gazeta przewiduje jednak, że aukcja ogłoszona zostanie dopiero, gdy przygotowania do swojej inwestycji w morską farmę wiatrową zakończy PGE, co może nastąpić na początku 2020 r.

"Rz" zwraca natomiast uwagę, że projekt zmian w ustawie o OZE jest niekorzystny dla Polenergii, bo dotychczas projekty mające decyzje środowiskowe mogły startować w aukcjach, a po zmianie przepisów, aby wziąć udział w aukcji potrzebne będzie pozwolenie na budowę, a to będzie generowało dodatkowe koszty sięgające nawet 150 mln zł.

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: xyz 14.07.2017r. 11:16
A już myśleli, że jak posiadają decyzje środowiskowe to na tym zrobią biznes, handlując tą decyzją.Skończyły się te... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 17-07-2017r. 10:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE