ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mazowieckie: kolejna odmowna decyzja środowiskowa dla dużego projektu wiatrowego
19.04.2017r. 20:17

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 29 marca br. odmówił wydania decyzji środowiskowej dla farmy wiatrowej "Jarnuty" o mocy do 28 MW. Inwestycja miała powstać na granicy gmin Goworowo i Czerwin (powiat ostrołęcki).
W dniu 29 marca 2017 r. RDOŚ w Warszawie odmówił zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy wiatrowej "Jarnuty" wraz z infrastrukturą towarzyszącą o mocy 28 MW położonej w powiecie ostrołęckim na granicy gminy Goworowo i Czerwin. Postępowanie dla tego przedsięwzięcia zostało wszczęte w styczniu 2015 r. W związku z tym, że przedsięwzięcie było częściowo realizowane na terenach zamkniętych, właściwym organem do wydania decyzji środowiskowej był Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie.

W trakcie rozpatrywania sprawy w życie weszły przepisy ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu ("ustawa krajobrazowa"). RDOŚ w Warszawie, po analizie przedłożonego raportu oraz jego uzupełnień stwierdził, że zawarty tam opis krajobrazu jest niewystarczający i jednocześnie niezbędny do prawidłowego załatwienia sprawy. Inwestor został zobowiązany do uzupełniania raportu ooś w tym zakresie.
W związku z wejściem w życie w dniu 16 lipca 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, RDOŚ wezwał inwestora do ustosunkowania się do zawartych w ustawie przesłanek dotyczących lokalizowania elektrowni wiatrowych. Natomiast w związku z wejściem w dniu 1 października 2016 r. ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej zmieniającej ustawę ooś, RDOŚ wezwał inwestora do uzupełnienia wniosku o wydanie decyzji środowiskowej o analizę kosztów i korzyści, o której mowa w art. 10a ust.1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, zgodnie z art. 74 ust.1 pkt 8 ustawy ooś.

Ostatecznie, w dniu 29 marca 2017 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie odmówił zgody na realizację przedsięwzięcia. Wydając odmowną decyzję środowiskową wskazał, że w świetle aktualnych przepisów prawa, kryterium niezbędnym do zrealizowania przedmiotowej inwestycji jest ustalenie w miejscowym planie lokalizacji elektrowni wiatrowych oraz zachowanie wymaganej odległości od budynków mieszkalnych oraz parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów NATURA 2000 i leśnych kompleksów promocyjnych. Działki wskazane we wniosku inwestora nie posiadają miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tym samym planowana inwestycja nie spełnia wymogu wskazanego w art. 3 ustawy odległościowej. Brak zatem prawnych przesłanek do wydania zgody na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia.
STOPwiatrakom.eu

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Duster 20.04.2017r. 07:30
RDOŚ złamał prawo, nawet to kulawe z 2016r, powinien uzgodnić raport o ile był zgodny z przepisami sprzed ustawy... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 20-04-2017r. 14:55 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Flipflap 20.04.2017r. 09:25
co za idioci udaja ze robia pozwolenia na FW kiedy biznes dawno już zamknięty na klode - chyba tylko żeby umotywować... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 20-04-2017r. 11:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE