ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE
20.01.2017r. 05:28

Przemysław Kałek - Kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp.k. ("Energia Elektryczna" - 12/2016)
Wdrożenie technologii magazynowania energii i jej zintegrowanie z systemem elektroenergetycznym stanowi kolejny ważny krok w rozwoju sektora energetycznego. Rozstrzygające w tym zakresie może okazać się najbliższych kilka miesięcy, po upublicznieniu przez Komisję Europejską tzw. Pakietu Zimowego, zawierającego propozycje nowych dyrektyw regulujących przyszły kształt europejskiego rynku energetycznego.
19.01.2017r. 02:29

Grzegorz Wiśniewski ("Czysta Energia" - 12/2016)
Minister Energii 23 listopada przedstawił do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z OZE.
12.01.2017r. 14:28

Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA)
This report by the Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA) examines 30 corporate case studies to explore China's rising global leadership in the low-carbon-emission energy industry. The extent of China's domestic investment in renewables has surpassed all expectations, with the resulting technology development and economies of scale driving down costs to the point where renewables are exceeding grid parity in an increasing number of market segments.
11.01.2017r. 05:22

Dorota Chwieduk, Michał Chwieduk ("Instal" - 12/2016)
W artykule opisano ideę wykorzystania gruntu jako naturalnego źródła ciepła wykorzystywanego jako dolne źródło pompy ciepła i ideę sezonowego magazynowania ciepła w podziemnych magazynach, w szczególności w magazynach gruntowych. Zaprezentowano klasyfikację sezonowych podziemnych magazynów z długoterminowym magazynowaniem ciepła i ich charakterystykę, uwzględniając podstawowe zalety i wady.
10.01.2017r. 05:25

W pracy przedstawiono nową koncepcję instalacji słonecznej z podstawowym przeznaczeniem do podgrzewania wody do celów bytowych. Zaproponowano oryginalną konstrukcję zasobnika wody, w którego wnętrzu umieszczono ruchomą przegrodę z materiału izolującego termicznie. Nowe rozwiązanie pozwala na łatwe sterowanie i stabilizację temperatury ładowania zasobnika, uniemożliwia mieszanie cieczy ogrzanej z zimną oraz minimalizuje strumień ciepła pomiędzy nimi. Scharakteryzowano model matematyczny instalacji według opracowanej koncepcji oraz omówiono wyniki symulacji komputerowych. Nowe rozwiązanie pozwala na zwiększenie przydatności zakumulowanej energii cieplnej szczególnie w okresach niedoboru energii ze Słońca.
Paweł Stączek, Stanisław Płaska ("Rynek Energii" - październik 2016)
09.01.2017r. 05:30

dr Ewa Mataczyńska, Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza
Od pewnego czasu obserwuje się niesłabnące zainteresowanie układami generacyjnymi zaliczanymi do kategorii rozproszonych źródeł energii, szczególnie tymi, które bazują na odnawialnych źródłach energii elektrycznej. Rośnie również zainteresowanie mechanizmami magazynowania tej energii, a także systemami zarządzania popytem, w których to odbiorcy końcowi zarówno przemysłowi jak i indywidualni są aktywnie włączani w procesy bilansowania. Stąd coraz częściej spotykamy się z pojęciem bilansowania lokalnego, inaczej mówiąc równoważenia zapotrzebowania z produkcją na wydzielonym obszarze w oparciu o jego lokalne zasoby.
22.12.2016r. 05:30

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Raport - zapowiedź ma na celu przekierowanie debaty dotyczącej polskiej elektroenergetyki prowadzonej od ponad 15 lat z perspektywy lotu ptaka na poziom lokalnych rynków energii elektrycznej, w tym klastrowych. W 2000 roku zapoczątkowana została, poprzez utworzenie Południowego Koncernu Energetycznego (PKE), recentralizacja organizacyjno - właścicielska i remonopolizacja rynku energii elektrycznej, popełniony został strategiczny
błąd. Teraz bez fajerwerków trzeba zacząć mozolnie budować klastry.
21.12.2016r. 05:23

Łukasz Kolendo, Dorota Anna Krawczyk ("Rynek Energii" - październik 2016)
W artykule zaprezentowano możliwości wykorzystania technik GIS do szacowania potencjału solarnego na rozpatrywanym obszarze. Zaprezentowano przestrzenny rozkład rocznego całkowitego napromieniowania padającego na płaszczyznę horyzontalną w warunkach rzeczywistych oraz na płaszczyzny o nachyleniach "30°" , 45"°" , 60"° i 90°" na obszarze Polski.
20.12.2016r. 03:22

Bartłomiej Pejas, Aneta Więcka, Instytut Energetyki Odnawialne ("Czysta Energia" - 11/2016)
Energetyka odnawialna w polskich przedsiębiorstwach ciepłowniczych dotychczas była kojarzona wyłącznie z biomasą, a w szczególności z systemami współspalania biomasy z węglem.
19.12.2016r. 03:12

dr inż. Janusz Teneta, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie AGH, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki (PTPV) ("Czysta Energia" - 11/2016)
Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 20 lutego 2015 r. została już dwukrotnie znowelizowana, a wg informacji płynących z Ministerstwa Energii na początku przyszłego roku należy się spodziewać kolejnej nowelizacji.cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE