ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREZielona energia
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.





KONCESJE-DORADZTWO

Od 1 maja 2004 r. funkcjonuje obowiązek posiadania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych

Kto powinien posiadać koncesję?

Obowiązujący dotychczas art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 z późn. zm.) * obowiązek uzyskania koncesji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania paliw i energii nakładał na przedsiębiorcę dopiero wówczas, gdy energia wytwarzana była w źródłach o mocy powyżej 5 MW niezależnie od ich rodzaju. Sytuacja uległa zmianie wraz z wejściem w życie z dniem 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne i ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 91, poz. 875) **, zgodnie z którą uzyskania koncesji wymaga prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie m. in. wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii bez względu na ich moc.

Koncesjonowaniu podlega więc każda działalność gospodarcza w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii.

Wynikiem zmiany brzmienia art. 32 ust. 1 pkt. 1 ustawy - Prawo energetyczne, jest podział przedsiębiorców na dwie grupy:

  • pierwsza grupa - tych, którzy działają już na rynku energii, ale do tej pory nie ciążył na nich wymóg posiadania koncesji (wytwarzających w odnawialnych źródłach energii o mocy poniżej 5 MW), stosownie do treści art. 4 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne i ustawy - Prawo ochrony środowiska, - podmioty te, mogą wykonywać działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy przez Prezesa URE, pod warunkiem złożenia wniosku o udzielenie koncesji w terminie 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 31 lipca 2004 r.;
  • druga grupa - tych, którzy dopiero po 1 maja 2004 r. zamierzają rozpocząć taką działalność, to podmioty, które muszą czekać z rozpoczęciem działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii aż do momentu uzyskania koncesji.

Doradztwo w zakresie uzyskania koncesji

Świadczymy usługi doradcze związane z uzyskaniem koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej w źródłach odnawialnych.
Doradztwo obejmuje:

  • opracowanie wniosku koncesyjnego,
  • reprezentowanie obecnego lub przyszłego wytwórcę energii odnawialnej w kontaktach z URE w trakcie uzyskiwania koncesji.
Dodatkowych informacji związanych z usługami doradczymi udziela:
Witold Szwagrun
tel. 609 842 780
e-mail:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie




cire
©2002-2017
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE